Проф. Овчаров: Перперикон отново е на върха! Скалният град е №1 в конкурса „Сграда на годината“
Проф. Николай Овчаров
Читателите знаят, че през последните седмици дружно с Explorers Club Bulgaria организирах неповторима експедиция в джунглите и саваните на Южна Африка. През двете седмици на пътешествието с изключение на Република Южна Африка, посетих страните Зимбабве и Ботсвана, а по река Замбези проникнах даже в Замбия и до границата на Намибия. Край Йоханесбург се срещнах с най-ранната история на индивида, след това пътешествах измежду диви животни, бях на великия водопад Виктория, а най-после стъпих на „ Края на света “ – нос „ Добра вяра “ в най-южната част на Черния континент.
Улисан в чудесата, които ме заобикаляха отвред, бях позабравил за напрегнатия петмесечен сезон на археологическите изследвания на Перперикон през 2024 година Но не щеш ли той самичък ми подсети за себе си!
Буквално в последния ден на пътешествието, малко преди самолетът ми да излети от Кейптаун за Истанбул, от София долетя страхотна вест. Свещеният скален град на траките бе спечелил следващото самопризнание и то единствено месец откакто читателите на авторитетния английски вестник The Guardian го сложиха в десетката на най-интересните обекти в Европа. На влиятелна гала в Sofia Event Center и пред повече от 500 публични гости Перперикон печели първа премия в Националния конкурс „ Сграда на годината “ в категория „ Проекти, свързани с развиването на градовете “.
Както е известно, Националният конкурс „ Сграда на годината “ е най-авторитетното събитиe в областта на капиталовите планове, строителството и архитектурата в България. Целта на това събитие е да се отличат най-хубавите достижения при реализация на модерни сградни планове през съответната година, както и обвързваните с реализацията им вложители, архитекти и строители. В тазгодишното издание на състезанието вземат участие над 100 проекти в 17 категории от цялата страна.
В оспорваното съревнование Перперикон има почтени противници. Буквално по петите му е невероятният Археологически комплекс „ Долината на тракийските царе ” на Община Казанлък. В него наред с цялостна информация за археологическите монументи, туристите могат за видят неповторимия макет в мащаб 1:10 на столицата на одриските царе от последните епохи на остарялата епоха Севтополис. В казанлъшкия план влиза и цялостната консервация и реституция на гробницата в могилата „ Оструша “ – последния обект в „ Долината на тракийските царе “, който още не беше социализиран.
Не по-малко забележителни са и другите кандидати за „ Сграда на годината “ в категорията „ Проекти, свързани с градското развиване “. Там са РЕМО „ Етъра ” – фамозният музей за креативен културен туризъм; реконструкцията на Дондуковата градина от 1878 година в Пловдив; консервационните и реставрационни действия по църквата „ Св. Св. Кирил и Методий “; централната градска площадка „ Сава Младенов “ – Тетевен; детската площадка „ Рибарски истории “ – Бургас и други
Това надалеч не е първото национално и интернационално самопризнание за осъществените консервационно-реставрационни действия на Перперикон. До този миг на скалния град са осъществени четири европейски плана на стойност близо 20 милиона лв.. Благодарение на отличното взаимоотношение на археолозите, страната и Община Кърджали разкриваните културно-исторически полезности се експонират по най-хубавия метод оптимално бързо след разкопаването им от земята. В момента се приготвят пети и шести план, които са утвърдени и чакат нужните средства по линия на стратегиите на Европейския съюз.
Награденият на 17 декември 2024 година план по програмата „ Региони в напредък “ е изключително значим в развиването и благоустрояването на Перперикон. С него е приключено и продължено направеното по предходната огромна европейска стратегия „ Регионално развиване “ от 2014 година В рамките на това начинание бяха реставрирани още 14 здания в Акропола на Перперикон, Нимфеума, Храма на Тракийския конник и други Особено значима бе неповторимата реституция на Голямата базилика от V в. в Южния квартал, където наред със зидовете бяха издигнати непокътнатите колони. Също по този начин бяха построени редица нови туристически алеи и основано художествено осветяване.
Благодарение на европейските планове е експонирана голяма повърхност, разпростряла се на десетки декари. Човек към този момент може да се разноски по улиците и площадите на античния град, да върви с часове измежду храмове и публични здания, да надниква в къщите на от дълго време живелите жители на Перперикон. Прекрасно обозначени с табели, те ни описват хилядолетната история на скалния град. Посетителите научават по какъв начин тук още преди 7000 години и в зората на човешката цивилизация през каменно-медната ера античните хора основават огромно светилище. Във времената на Троянската война преди 3500 години то се трансформира в величествен паметен център, фамозен в цялото Средиземноморие. Както се знае, да се допитат до оракула на Дионис тук са идвали такива персони като Александър Велики и физическия татко на първия римски император Октавиан Август. След V в. Перперикон става значимо християнско епископско средище, каквото остава чак до XIV в. А през епохата на Средновековието градът се намира на границата сред Българското царство и Византийската империя, които епохи наред водят война за него.
Всички тези забавни данни, както и доста друга информация, човек ще може да получи в Посетителския център, построен в подножието на Перперикон. Той също е издигнат по европейски план и откриването му следва в първите месеци на 2025 година А ние, археолозите, се надяваме в новия народен бюджет за същата година още веднъж да залегнат съществени средства за продължение на изследванията, нужни за откриване на към момента непознатите страници от историята на скалния град.
Нека отбележа хората, с чиято помощ се случват тези триумфи. Преди всичко са археолозите, без чиито старания няма да има какво да се реставрира и консервира. Под мое управление към този момент 25 години работят учените Даниела Коджаманова, шеф на РИМ-Кърджали, доцент доктор Здравко Димитров от НАИМ-БАН, доктор Николай Бояджиев от РИМ-Смолян и доста други. Особено огромна е ролята на двете всеотдайни дами, които управляват Отдела за планиране на Община Кърджали - Надежда Цветкова и Александра Римпопова. И несъмнено – признателност на кметовете на Кърджали, по време на чието ръководство се осъществят плановете – предходния Хасан Азис и сегашния – Ерол Мюмюн.
Много е значимо, че през последните години страната разбра какъв брой е належащо да бъдат предпочитано финансирани избрани обекти предвид на развиването на културно-историческия туризъм в България. В тази листа Перперикон е дружно с такива известни монументи като античния град Хераклея Синтика край Петрич, римската провинциална столица Рациария край Видин, късноантичния и феодален град Мисионис край Търговище и праисторическия паметен център „ Провадия-Солниците “. Искрено се надявам това финансиране да продължи и през 2025 година, с цел да може нашата страна да се гордее със своето археологическо завещание – трето по полезност на Стария континент!